Nagyboldogasszony-bazilika
Andocs
2024. október 30.
2024 októberében Zamárdiban töltöttük az őszi szünetet, ekkor jártunk Andocson, ahol megnéztük a Nagyboldogasszony-bazilikát.
A bazilika az egyik legismertebb magyar katolikus búcsújáróhely, szentélye 15. századi, gótikus, de a templom nagyobb része és a hozzá tartozó kolostor a 18. század első felében készült el.
Ez a bizonyos szentély a legenda szerint mennyei eredetű: 1520 táján angyalok hozták az égből. "Csodatevő"-Mária-szobrát ezután számos zarándok látogatta, hamarosan Nyugat-Magyarország híres búcsújáró helye lett. Ferences barátok költöztek az itt álló missziós házba, 1721-ben építettek egy 12 szobás rendházat, ez azonban 1723-ban leégett, de a kápolna sértetlen maradt. 1725-ben új kolostort kezdek építeni, amely 1739-ben lett kész, ekkor tették le a ma is álló templom alapkövét is. A régi, gótikus kápolnát szentélyként hozzáépítették az új, barokk stílusú, nagy méretű templomhoz. A díszes kegyoltár, ahol az ősi Mária-szobor látható, 1746-ra készült el. A környék földesúri családjai hat mellékoltárt is építtettek. A templomot 1747-ben szentelték fel. 1950-ben a ferenceseket elűzték Andocsról, de a rendszerváltás után a hitélet újra feltámadt. 2019-re teljesen felújították a templomot és a kolostort, valamint felszenteltek egy szabadtéri misézőhelyet a templom mellett. 2021-ben a templom basilica minor rangot kapott.
A 15. századi kápolna beépítésével kialakított szentélyben álló főoltáron áll a karjaiban a kisded Jézust tartó Mária-kegyszobor, mellette Szent Ágota és Szent Dorottya szobrai. (Ezek is a régi kápolna oltáráról származnak. A templom alatt kripta található, ahol számos helyi nemesi család tagjai nyugszanak. A templom melletti kút vize szentelt víz, állítólag szembetegségeket gyógyít.
A 160 centiméteres, festett Mária-szobrot 1747 óta különféle ruhákba öltöztetik, manapság kéthetente cserélik a ruházatát. A régi ruhákat elteszik, a templom melletti múzeumban őrzik. A máig megmaradt legrégebbi ruha 1852-ben készült. 2016-ban a ruhák száma elérte a 338-at, köztük jemeni, kanadai, kínai és venezuelai darab is van.
A templomot körülvevő fal tövében parkoltunk le, megnéztük a templom előtt álló Szentháromság-oszlopot, a falu 800 éves fennállását hirdető emlékművet, és a gyermekkorom időjárásjelző-házikóit idéző faházat. Ezután bementünk a csodás templomba, végigolvastuk az oltárok melletti információs táblákat, amelyek röviden leírták, melyik szentet, milyen bibliai jelenetet ismerhetünk fel a szobrokon és a festményeken. Találkoztunk egy idős nénivel is, aki elmesélte, hogy régebben a kolostorban takarított, és hogy többször előfordult, hogy az oltárok egy-egy darabját (pl angyalokat) ellopták a templomból.
Ezután visszasétáltunk a templomhoz, még egyszer, minden oldalról lefényképeztük, majd visszamentünk az autóhoz.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése