Nagyboldogasszony-bazilika
Andocs
2024. október 30.
2024 októberében Zamárdiban töltöttük az őszi szünetet, ekkor jártunk Andocson, ahol megnéztük a Nagyboldogasszony-bazilikát.
A bazilika az egyik legismertebb magyar katolikus búcsújáróhely, szentélye 15. századi, gótikus, de a templom nagyobb része és a hozzá tartozó kolostor a 18. század első felében készült el.
Ez a bizonyos szentély a legenda szerint mennyei eredetű: 1520 táján angyalok hozták az égből. "Csodatevő"-Mária-szobrát ezután számos zarándok látogatta, hamarosan Nyugat-Magyarország híres búcsújáró helye lett. Ferences barátok költöztek az itt álló missziós házba, 1721-ben építettek egy 12 szobás rendházat, ez azonban 1723-ban leégett, de a kápolna sértetlen maradt. 1725-ben új kolostort kezdek építeni, amely 1739-ben lett kész, ekkor tették le a ma is álló templom alapkövét is. A régi, gótikus kápolnát szentélyként hozzáépítették az új, barokk stílusú, nagy méretű templomhoz. A díszes kegyoltár, ahol az ősi Mária-szobor látható, 1746-ra készült el. A környék földesúri családjai hat mellékoltárt is építtettek. A templomot 1747-ben szentelték fel. 1950-ben a ferenceseket elűzték Andocsról, de a rendszerváltás után a hitélet újra feltámadt. 2019-re teljesen felújították a templomot és a kolostort, valamint felszenteltek egy szabadtéri misézőhelyet a templom mellett. 2021-ben a templom basilica minor rangot kapott.
A 15. századi kápolna beépítésével kialakított szentélyben álló főoltáron áll a karjaiban a kisded Jézust tartó Mária-kegyszobor, mellette Szent Ágota és Szent Dorottya szobrai. (Ezek is a régi kápolna oltáráról származnak. A templom alatt kripta található, ahol számos helyi nemesi család tagjai nyugszanak. A templom melletti kút vize szentelt víz, állítólag szembetegségeket gyógyít.
A 160 centiméteres, festett Mária-szobrot 1747 óta különféle ruhákba öltöztetik, manapság kéthetente cserélik a ruházatát. A régi ruhákat elteszik, a templom melletti múzeumban őrzik. A máig megmaradt legrégebbi ruha 1852-ben készült. 2016-ban a ruhák száma elérte a 338-at, köztük jemeni, kanadai, kínai és venezuelai darab is van.
A templomot körülvevő fal tövében parkoltunk le, megnéztük a templom előtt álló Szentháromság-oszlopot, a falu 800 éves fennállását hirdető emlékművet, és a gyermekkorom időjárásjelző-házikóit idéző faházat. Ezután bementünk a csodás templomba, végigolvastuk az oltárok melletti információs táblákat, amelyek röviden leírták, melyik szentet, milyen bibliai jelenetet ismerhetünk fel a szobrokon és a festményeken. Találkoztunk egy idős nénivel is, aki elmesélte, hogy régebben a kolostorban takarított, és hogy többször előfordult, hogy az oltárok egy-egy darabját (pl angyalokat) ellopták a templomból.
A templom tornya, előtérben a fal
Szent Ferenc Általános Iskola
Szentháromság-oszlop
Andocs 1208-2008
A templom bejárata
Templombelső
Szent János oltár
Szent Flórián szobor
Szent Anna oltára
Szent Antal oltára
A gótikus szentély
Mária-szobor a főoltáron
Szent Ferenc oltára
Szent Sebestyén
Szent Rókus
Umbraculum
Jézus Szíve oltár
Szent Péter
Szent Pál
Szent Imre
Barokk szószék
Szent Borbála oltár
Szent Klára
Szent Koletta
Szent Mihály
Tintinnabulum
Orgona
Templombelső
Miután kijöttünk a templomból, megnéztük a fallal körülvett templomkertet, benne a Szentkutat és a Rózsafüzér kertet. Ezután elsétáltunk a kolostor szépen felújított épülete mellett és megnéztük a szabadtéri misézőhelyet, amelyet a fákkal borított domboldalon alakítottak ki.
A templomkert bejárata
Templomkert
Rózsafüzér-kert
A szentély délről
Szentkút
A templom és a kolostor keletről
A kolostor felújított épülete
A szentély keletről
A szabadtéri misézőhely
A kolostor épülete keletről
Miután megnéztük a templomot körülvevő parkot, elindultunk a Balatonlelle felé vezető úton a Kálvária felé. A templommal szemben álló Polgármesteri Hivatal falán Sárdy János emléktábláját láttuk, az út másik oldalán pedig a modern, 2017-ben átadott tornacsarnokot. Továbbmentünk a Sport utcán, átkeltünk az Andocsi-patakon, majd befordultunk a Dózsa György utcába. Itt épült fel a domboldalra felfutó Kálvária. A stációk eredetileg fából készültek, majd ezeket váltotta fel a ma is látható, kőből készült állomások sora. A középen álló kereszt 1862-ben készült.
Sárdy János emléktáblája
A kolostor és a templom nyugatról
Sport utca
Tornacsarnok
Andocsi-patak
Kálvária
Ezután visszasétáltunk a templomhoz, még egyszer, minden oldalról lefényképeztük, majd visszamentünk az autóhoz.
Aranyos házikó a Sport utcában
A templom a Sport utcából
A tornacsarnok és a templom
Székelykapu az iskola előtt