2024. október 6., vasárnap

Gyula Szent Miklós

Gyulai Román Ortodox Egyházi Szent Miklós katedrális

Gyula

2024. szeptember 21.

2024 szeptemberében jártam Gyulán, ekkor néztem meg a Szent Miklós katedrálist, Magyarország egyetlen román ortodox templomát. 

Az első román ortodox templom 1721-ben épült fából. A jelenlegi klasszicista, késő barokk templomot 1812-ben fejezték be, a tornya csak 1854-ben készült el. Az épület 33 méter hosszú, a tornyon látható kereszt 42 méter magasan van. A templomban látható ikonosztáz képzőművészeti remekmű. A szentképek Arsa Teodorovici alkotásai, az ikonokat fából faragott, arannyal bevont rózsamotívum díszíti. 

A park fái mögött a templom

Szent Miklós katedrális










Freskók a mennyezeten

A templomkert bejárata

Templomkert

Forrás: Szent Miklós katedrális - Látnivalók-adatlap - VisitGyula - Visit Gyula

Gyula Belvárosi templom

 Nádi Boldogasszony plébánia templom

(Belvárosi templom)

Gyula

2024. szeptember 21.


2024 szeptemberében jártam Gyulán, ekkor néztem meg a Belvárosi templomot. 

Ezen a helyen már a török idők előtt is templom állt, ebben őrizték a "Nádi Szűz Mária" képet, amely a templommal együtt a török uralom alatt elpusztult.  A mai, egyhajós templomot 1775-ben kezdték építeni barokk stílusban, klasszicizáló elemekkel, majd 1823-ban szentelték fel. A templom hossza 50 méter, vörösrézzel fedett tornyainak magassága 43,5 méter. A belső tér pillérei között mellékoltárok láthatók, a templom ülőhelyeinek száma 400, a padok copf stílusúak. A főöltárkép 1778-ban készült, az építtető, Harruckern Ferenc síremléke a templomhajó jobb oldalán látható. A templom mennyezetét Patay László festőművész seccoi díszítik, egyházi és történelmi személyeket, jeleneteket ábrázolnak, teljes nagyságuk 470 négyzetméter. Az épületet a 18. században többször is felújították, ekkor gazdagodott klasszicista elemekkel.

A templom bejárata előtt áll Apor Vilmos egészalakos bronzszobra, aki 25 évig volt a templom plébánosa.

Sajnos, a templom belsejét csak egy rácson keresztül tudtam megnézni, mert zárva volt. Egyébként éppen esküvőre készültek, legalábbis erre utalt a dekoráció.

Harruckern tér, balra a templom


Belvárosi templom


Apor Vilmos szobra


Emléktábla a templom falán

A templom bejárata

Főhajó


Mennyezetfreskók

A copf stílusú padok

Főoltár






Forrás: Nádi Boldogasszony-templom (Gyula) | Miserend

Nádi Boldogasszony plébániatemplom - Látnivalók-adatlap - VisitGyula - Visit Gyula




Siófok

Sarlós Boldogasszony-templom Siófok 2024. október 30. 2024 októberében Zamárdiban töltöttük az őszi szünetet, ekkor néztük meg Siófokon a Sa...