2024. január 14., vasárnap

Budapest Bazilika

 Szent István bazilika

Budapest 

2024. január 13.



Szombaton Timivel kiállítás-napot tartottunk Pesten, (többek között megnéztük a Renoir-kiállítást), de közben megcsodáltuk a Szent István bazilikát (teljes neve Szent István király bazilika társszékesegyház) is. 

A bazilika hazánk egyik legfontosabb egyházi épülete, (az esztergomi bazilika mellett), a főváros V. kerületében, Lipótvárosban áll. Névadója Szent István király, akinek épségben maradt jobb kezét, a Szent Jobbot itt őrzik.

A bazilika helyén a 18. században Heccszínház állt, mely állatviadaloknak adott helyet. Később a városrész egyik gazdag polgára ideiglenes templomot építtetett ide. Később gyűjtést indítottak egy állandó templom építésére, majd az 1838-as nagy árvíz után, amikor a mai Szent István tér helyén egy kis kiemelkedés több száz lakos menedéke lett, fogadalmat tettek egy új templom építésére. 1845-ben Hild Józsefet bízták meg a tervek elkészítésével. 1851-ben megkezdődött a klasszicista stílusú templom építése, de a tervező 1867-ben meghalt. A következő évben a kupola beomlott. Ekkor a tervek átdolgozásával és a munkálatok vezetésével Ybl Miklóst bízták meg, aki neoreneszánsz stílusban dolgozta át a terveket. 1891-ben azonban ő is meghalt, így a díszítőmunkálatokat és az épületbelső végső kialakítását már Kauser József vezette. A templomot végül 1905-ben szentelték fel, 1971 óta itt őrzik a Szent Jobbot, 2001-ben pedig az addig állami tulajdonú épület egyházi tulajdonba került. 

Az épület magassága 96, hossza 87, szélessége 55 méter, 8000 fő a befogadóképessége. Görög kereszt alaprajzú, a kereszt szárainak metszéspontjában, a szentély fölött magasodik a kupola. A bazilikában rengeteg műalkotás található, Székely Bertalan, Than Mór és Benczúr Gyula mozaikjai és festményei, Róth Miksa üvegablakai, Lotz Károly freskói díszítik a belső teret.

A bazilika északkelet felől

Főhomlokzat

A kapu részlete

Az építés története





A kupola

Mindszenty emlékhelye

Kis Szent Teréz

Üvegablak


Szent István felajánlja a koronát Máriának


A Szent Jobb



Szent László

Orgona

Szószék

Főoltár a baldachinnal

Szent István

Bethlehem




Szent Rita











Siófok

Sarlós Boldogasszony-templom Siófok 2024. október 30. 2024 októberében Zamárdiban töltöttük az őszi szünetet, ekkor néztük meg Siófokon a Sa...