2023. november 11., szombat

Somogyvámos

 Pusztatemplom

Somogyvámos

2023. november 1.

2023-ban az őszi szünetben a Dunántúlon kirándultunk, ekkor látogattuk meg a Pusztatemplomot Somogyvámos határában. A faluból kihajtva, az erdő szélén tettük le a kocsit, innen egy földúton sétálva közelítettük meg a kukoricaföldek közepén magányosan álló, misztikus hangulatú romot. Mivel éppen ment le a nap, csodás volt a templomrom sziluettje a lemenő nap fényében. 

A török idők előtt ezen a helyen egy Csopak nevű település állt, ennek a temploma lehetett a Pusztatemplom. Késő román, kora gótikus stílusban épült, valószínűleg a 12. században. Még magán viseli a román stílus jellegzetességeit, az egyszerű, egyhajós alaprajzot és a vaskos támpilléreket, de már láthatók a korai gótika kezdeteinek jelei is, pl. a négyszögletűből nyolcszögletűvé karcsúsodó torony formájában.

A domb mögött áll a templom


Az erdő szélén parkolunk

A templom a kukoricatáblák között

A templom keletről


Információs tábla


A torony délről




A templom nyugati fala

A kukoricaföldek mögött a Vámos-patak






A templom északról



A templom a lemenő nap fényében

Út a kukoricásban





Vissza a kocsihoz



Forrás:

Kaposvár

 Nagyboldogasszony-székesegyház

Kaposvár

2023. október 31.


2023-ban az őszi szünetben a Dunántúlon kirándultunk, akkor néztük meg a Nagyboldogasszony székesegyházat Kaposváron. 
A székesegyház a Kaposvári egyházmegye székhelye, az ország egyik legnagyobb temploma. A helyén 1702-ben építettek egy fából készült templomot (a lebontott vár anyagainak felhasználásával), majd 1748-ban egy immár kőből készült barokk templomot. A 19. század végére ez a templom is túl szűknek bizonyult, ezért 1886-ra elkészült a neoromán stílusú új templom. Az építkezés alatt a miséket a szomszédos zárdaépületben tartották. 1900-ban bevezették a villanyvilágítást, az épületet többször korszerűsítették, (az utolsó felújítás éppen tavaly ért véget).  1937-ben készült el a főbejárat fölötti fülkében Leszkovszky György festőművész alkotása, amelyen az látható, hogy a helyi plébános, a polgármester és a város lakossága ünnepélyesen felajánlja a templomot Krisztusnak és a Magyarok Nagyasszonyának. Az ólomüveg ablakokat Kratzmann Ede készítette.
A templom főtornya 63 méter magas, a főhomlokzat két fiatornya a kóruslépcsőket rejti. A háromhajós templom hajóit reneszánsz lábazatú oszlopsor választja el.


Nagyboldogasszony-székesegyház

A székesegyház déli oldala

Főhajó



Reneszánsz oszlopok






Márton Áron püspök szobra


Forrás:



Siófok

Sarlós Boldogasszony-templom Siófok 2024. október 30. 2024 októberében Zamárdiban töltöttük az őszi szünetet, ekkor néztük meg Siófokon a Sa...